Let me do some economic figgerin for you and I won't charge a dime.
With a budget of $400.00, each Spring you purchase 6 sheep at a price of $66.66 each. They will keep everything trimmed real well, even under the fences, closely around any machinery and even the rose bushes.
In the Fall you sell 5 sheep. Why 5, well one always dies, remember, they're sheep.
You'll receive less per pound at the sale in the Fall but they gained weight from trimming nicely. So even with the loss of one you may come out about even dollar wise and all that trimming was automatically done while you sleep did things more funner.
All free advise. Sometimes it's worth more than you pay for it. :laughing: